1. GİRİŞİMCİLİK KAMPI

Günümüzde girişimcilik alanında kadınlar da erkekler kadar yer almakta ve başarılı kadın girişimcilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Dünyada ve ülkemizde ekonomik kalkınmanın yolu girişimcilikten geçerken kadınların güçlendirilmesinin bir yolu da yine inovasyon ve girişimciliktir.


Girişimcilik ekosisteminde önemli bir adım olan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)-TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) iş birliğiyle ilki gerçekleştirilen İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampı 31 Ağustos – 05 Eylül 2015 tarihlerinde yapıldı.

Girişimcilik Kampı’na ‘Bir Fikrim Var’ diyerek başvuruda bulunan 400 proje arasından, 28 kadın girişimci kampa katılma şansına sahip oldu. Girişimcilik kampı sonunda seçilen başarılı projelere, (ulusal ve uluslararası resmi kurum ve kuruluşlar tarafından verilen finansal desteklerden birini almaya hak kazanılması halinde) proje başına 25.000 TL ilave destek verildi. Ayrıca Marmara Teknokent bünyesindeki Kuluçka Merkezi’nde bir yıl boyunca projelerinin çalışmalarını yürütmek için barınma imkânı sağlandı.

TÜBİTAK Marmara Teknokent ve KADEM iş birliğinde gerçekleştirilen İnovasyonda Kadın kampı, 3 aşamalı olarak yapıldı.

  • İlk aşamada; Ar-Ge, bilim ve teknoloji içerikli proje başvuruları kabul edildi.
  • İkinci aşamada; TÜBİTAK Marmara Teknokent hakemleri tarafından yapılan değerlendirme ile 400 proje arasından 28 proje, kampa katılmak üzere seçildi.
  • Son aşamada ise; Kampa katılma hakkı elde eden girişimci kadınlar 5 gün boyunca alanında uzman isimler ve akademisyenler tarafından verilen girişimcilik, pazarlama ve ticarileştirme alanlarında eğitim aldı.

Girişimcilik kampı sonunda seçilen başarılı projelere, (ulusal ve uluslararası resmi kurum ve kuruluşlar tarafından verilen finansal desteklerden birini almaya hak kazanılması halinde) proje başına 25.000 TL ilave destek ve ayrıca Marmara Teknokent bünyesindeki Kuluçka Merkezi’nde bir yıl boyunca projelerinin çalışmalarını yürütmek için barınma imkânı sağlandı.