TÜRKİYE’NİNEN İNOVATİF 30 KADIN GİRİŞİMCİSİ BELLİ OLDU!

TÜBİTAKMARMARA TEKNOKENT VE KADEM İŞBİRLİĞİNDE  İNOVASYONDA KADIN GİRİŞİMCİLİK KAMPI SONA ERDİ    

 

Girişimcilik ekosisteminde  önemli bir  adım olan   ‘İnovasyonda KADIN’  temalı Girişimcilik Kampı’na  Türkiye genelinden yaklaşık 400 proje ile  ‘Bir fikrim var ve ona hayat vermek istiyorum’  diyen  kadın girişimcilik kampı finalistleri belli oldu.

Günümüz   girişimcilik  dünyasında kadın girişimciler de  erkekler  kadar  yer almakta ve başarılı kadın girişimcilerin de sayısı her geçen gün artmaktadır.Dünyada ve ülkemizde ekonomik kalkınmanın yolu girişimcilikten geçerken kadınların güçlendirilmesinin bir yolu da yine girişimcilikten ve inovasyondan geçmektedir.  Bu bağlamda hem ekonomik kalkınma hem de kadınların güçlendirilmesi amacıyla TÜBİTAK  MARMARA TEKNOKENT (MARTEK)) ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) işbirliği ile 31 Ağustos – 05 Eylül 2015 tarihlerinde kadın girişimcilik kampı Titanic Business Otel’ de gerçekleştirilmiştir.

Girişimcilik Kampı’na ‘Bir Fikrim Var’  diyen 400 proje başvurusu arasından, 30 kadın girişimci katılım sağlamıştır.

Kamp sonunda  seçilen  başarılı projelere, ulusal ve uluslararası resmi kurum ve kuruluşlar tarafından verilen finansal desteklerden birini almaya hak kazanılması halinde,  proje başına 25.000 TL ilave destek verilecek ve ayrıca Marmara Teknokent bünyesindeki Kuluçka Merkezi’ nde bu girişimcilere yer verilecektir.

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT ve KADEM işbirliğinde gerçekleştirilen kadın girişimciliği kampı ile kadınlarımızın girişimcilik yeteneklerinin arttırılması, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri amaçlanmaktadır.

Bu amaca yönelik olarak, TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT ve KADEM işbirliğinde gerçekleştirilen girişimcilik kampı üç aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir.  

Birinci aşamada;  Ar-Ge, bilim, teknoloji ve yenilik içeren iş fikri proje başvuruları,10 Ağustos 2015 tarihine kadar kabul edilmiştir. İkinci aşamada,  TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT  hakemleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 30 proje seçilmiştir.

Girişimcilik Kampı’na katılmaya hak kazanan 30 seçkin girişimci, 5 gün boyunca akademisyenler tarafından verilen girişimcilik, pazarlama ve ticarileştirme alanlarında eğitim almıştır.

Ayrıca yine bu eğitimler süresinde, Sahibinden.com Genel Müdürü Burak ERTAŞ, Asaş Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Safa Bayar YAVUZ ve İlab Holding Kurumsal İş Birlikleri Direktörü Yüksel DİBEKOĞLU tecrübe paylaşımlarında bulunmuşlardır.

 4 Eylül 2015 tarihinde TÜBİTAK Marmara Teknokent’de girişimciler alanlarında deneyimli sanayici, akademisyen, ve sektör uzmanları ile buluşmuşlardır. Bu buluşmada mentörler, hem girişimcilerin projelerini puanlayarak finale kalacak 10 finalisti belirlemiş, hem de girişimciler ile bilgi ve deneyimlerini paylaşarak projelerin gelişmesine katkıda bulunmuşlardır. 

 Bu değerlendirmede finale kalmaya hak kazanan 10 Girişimci veProjeleri:

5 Eylül tarihinde TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT Firmalarından İBTECH Firmasının ev sahipliğinde gerçekleşen final değerlendirmelerinde ise finale kalan 10 girişimci proje sunumlarını yaparak hakem heyetinin sorularını yanıtlamışlardır.

KADIN GİRİŞİMCİLİK KAMPI ÖDÜL TÖRENİ

Açılış töreninde konuşan Dr. Orhan ÇÖMLEK:

"Burada TÜBİTAK hakemlerince değerlendirilerek 30 güzide proje seçildi. Bu arkadaşlarımız değişik sektörlerde, değişik fikirlere ve buluşlara imza atmış, konularında uzman olan arkadaşlardır. İlk olarak kadın girişimcilik kampını yaparken endişemiz vardı. Gelecek projeler 'inovatif mi yoksa Ar-Ge mi olacak' diye endişe ediyorduk. Projeler bu endişelerimizi ortadan kaldırdı" diye konuştu.

Seçilen 30 projeden her birinin inovatif ve Ar-Ge yönünün kuvvetli olduğunu anlatan ÇÖMLEK, verilen eğitim sonunda katılımcıların fikirlerini projeye dönüştürdüğünü bildirdi.

ÇÖMLEK, görücüye çıkan projeler arasından 5'ine ulusal ve uluslararası hibe mekanizmalarından destek almaları halinde 25'er bin lira destek sağlayacaklarını belirterek, seçilen 30 projeye de çeşitli yazılım destekleri vereceklerini söyledi.

TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT Genel Müdürü Dr. Orhan ÇÖMLEK ’ten sonra açılış konuşmasını yapan KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye ERDOĞAN’da  projenin anlam ve öneminden bahsettikten sonra sözlerine şu şekilde devam etmiştir;

"Girişimcilik nasıl ekonomik kalkınmanın tek yoluysa kadın girişimciliği de kadınların ekonomik kalkınmasının en önemli yollarından. Girişimci etiğiyle ilgili literatürde kadın girişimcilerin etik değerlere daha fazla riayet ettiği ileri sürülür. Bu açıdan kadınlar girişimcilik alanına değerler bakımından büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanında problem çözme konusundaki pratikliği ve güçlü sezgisiyle kadının iş dünyasında dönüştürücü bir misyon üsteleneceğine inanıyorum."

Ödül töreninde, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan ÇÖMLEK ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye ERDOĞAN tarafından sırası ile sponsorlara ve 5 başarılı kadın girişimciye ödülleri ve plaketleri takdim edilmiştir.